Samorządowcy nadal nie muszą ograniczać odliczenia
Gminne targowisko, rozumiane jako element majątku przedsiębiorstwa, jest wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej, tj. osiągania dochodów z wynajmu jego powierzchni.
Gmina jest czynnym podatnikiem VAT i składa deklaracje VAT-7 za miesięczne okresy rozliczeniowe. Była odpowiedzialna za realizację projektu budowy nowego targowiska. W przyszłości nadal będzie ponosić związane z nim wydatki, zarówno inwestycyjne, jak i bieżące. W regulaminie targowiska wprowadzono dodatkowe opłaty, tj. rezerwacyjną stoisk handlowych oraz za dzierżawę pawilonów handlowych, pobierane na podstawie indywidualnych umów cywilnoprawnych zawieranych przez gminę z osobami prowadzącymi działalność handlową na targowisku. Usługi związane z pobieraniem opłaty dokumentowane są fakturami, a obrót ujmowany rejestrach sprzedaży VAT. Obok tych opłat pobierana jest również opłata targowa, która ma charakter daniny publicznoprawnej i gmina w zakresie jej poboru nie działa jako podatnik VAT. We wniosku o interpretację gmina podała, że dotychczas nie odliczała podatku naliczonego od wydatków związanych z budową targowiska. Uważała jednak, że takie prawo jej przysługiwało i będzie też mogła odliczać podatek od bieżących wydatków związanych z targowiskiem.
Fiskus zgodził się z gminą co do opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta